Mala iskorištenost e-learning platformi?
20. maj 2024.

Mala iskorištenost e-learning platformi?

Definisali ste obuke koje želite da vaši zaposleni pohađaju, pronašli ste dobavljače, napravili ste plan obuka po mesecima/ kvartalima. Neko bi pomislio da ste uradili teži deo posla, ali izazov tek sledi - kako motivisati zaposlene da prisustvuju obukama, usvoje znanje i isto i primene?

U poslednje vreme sve je češći slučaj da zaposleni ne prisustvuju ni obukama koje kompanija organizuje uživo - zbog drugih internih sastanaka, velikog obima posla ili drugih razloga.

Još je veći izazov sa e-learningom što i jeste realna situacija na svim e-learning platformama: kompanije zakupe svojim zaposlenima e-learning platformu i daju im pristup svim kursevima na platformi sa ciljem da uče, napreduju, rade na sebi, kako privatno tako i poslovno.

I šta se dešava? Iskorištenost u kompaniji bude ispod 50% (a i ovo je odličan rezultat), tj više od pola zaposlenih ne odsluša nijedan kurs

Kompanija investira u zaposlenog, misleći da će zaposleni na to da gleda kao benefit i da bude raspoložen da uči, ali rezultat nije zadovoljavajuć. Zašto je to tako?

• Ukoliko nam je nešto stalno dostupno, kao što je to slučaj sa e-learning platformama (pristup 24h, sa telefona, tableta, poslovnih i kućnih računara), mi imamo tendenciju da odlažemo, misleći da imamo vremena.
  • Nemamo vremena, imamo mnogo posla, mnogo internih sastanaka, a u svoje slobodno vreme smo posvećeni drugim stvarima - sebi, prijateljima, deci. A i glupo nam je da na poslu gledamo kurseve jer će neko misliti da ništa ne radimo 🙂, nismo dobili vreme za učenje od svog nadređenog/ HR-a.
  • Nemamo naviku da učimo online. Navikli smo na treninge uživo i trening online nam ne padne na pamet. Navikli smo da odvajamo vreme za obuku koje je unapred najavljeno i rezervisano u kalendaru i nemamo naviku da pristupamo kursevima kad god.

Kako postići bolje rezultate na e-learning platformama?

Kao i svaka druga navika, treba nam određeno vreme da je usvojimo, kažu, 21 dan. Ali, kako i doći do tog 21. dana?

• Mikro učenje
    Većina e-learning platformi ima kurseve podeljene po lekcijama. Dajte zaposlenima zadatak da svaki dan poslušaju bar 1 lekciju ili 15 minuta kursa.

• Angažujte menadžere
    Uloga menadžera je ključna u razvoju zaposlenih. Ako menadžer promoviše online učenje među zaposlenima, i on sam uči i daje svoj primer, obezbeđuje zaposlenima vreme za učenje, taj tim će imati sigurno mnogo bolje rezultate od tima gde menadžer ne veruje u proizvod koji je ponuđen.

• Napravite mesečne ili kvartalne ciljeve obuka
    Napravite kalendar treninga po poziciji/zaposlenom i definišite obavezne edukacije po kvartalima.

• Organizujte radionice
    Ukoliko jedan tim prolazi iste obuke, organizujte radionice unutar tima sa menadžerom ili HR-om, da prodiskutujete o obukama, konkretnim primerima iz njihovog posla, odredite zadatke, studije slučaja, kako bi se naučeno i primenjivalo.

Ono što je veoma, veoma važno - objasnite zaposlenima ZAŠTO je ta obuka važna za njega lično, ali i za kompaniju i zbog čega je neophodno da je prođe, usvoji i znanje dalje primeni.

Kako kompanije na platformi Biznis Krojačeva škola obezbeđuju visok stepen korišćenja obuka?

Na našoj platformi kompanije imaju veoma visoku iskorištenost obuka od strane zaposlenih.

Kako smo to postigli?

• Motivišemo kompanije da zaposlenima dodeljuju obavezne kurseve na kvartalnom nivou.
    zaposlenom su obavezne obuke uvek u vrhu i dobija mejlove podsetnika do kada treba da završi obavezne obuke.
    Ukoliko kompanija nema plan treninga, uvek možete zaposlenima da kao obavezne stavite “basic” obuke (Asertivnost, Upravljanje stresom, Upravljanje vremenom, Emocionalna inteligencija…) To su sve obuke koje smo svi koji malo duže radimo prošli, ali nikad nije zgoreg podsetiti se 🙂
  • Organizujemo sastanke sa menadžmentom i HR business partnerima.
    Prolazimo kroz ceo proces sa njima, pojašnjavamo im platformu, načine izveštavanja, ali što je najvažnije - njihovu ulogu u samom ovom procesu budući da su oni ti koji prate rad zaposlenih i koji mogu da mu, na svakodnevnom nivou, sugerišu na obuke, vreme za učenje, veštine za unapređenje.

• Imamo top listu najaktivnijih učenika.
    Neretko kompanije njih koriste kao motivaciju za druge zaposlene, motivišu ih da pišu tekstove, da dele svoja iskustva i tako podstiču i druge na učenje

Volela bih da čujem i kako vi obezbeđujete visok stepen pohađanja obuka i ako to nije slučaj kod vas u kompaniji - da li su vam pomogla naša iskustva?

Čujemo se putem LinkedIna ili putem mejla bojana@krojacevaskola.com