Jelena Marušić
Kakav odnos sa decom želite?

13. april 2023.
Roditelji, kakav odnos sa decom želite?

Koja vam je prva asocijacija kada se pomene reč disciplina: pravila, kontrola, biti strog, ograničenja, batine?

Niste jedini. Ali pozitivna disciplina se ne odnosi ni na kažnjavanje ni na kontrolu.
Važno je razjasniti. Disciplina zapravo znači “učenje” i način odgajanja dece se oslanja na podučavanje, pripremu, uvežbavanje, razvijanje veština i fokusiranje na rešenja.

Pozitivnom disciplinom možete uvažiti detetova osećanja, a da im ne dopustite da rade sve što požele.

Ako se pitate da li je prekasno primeniti ovaj metod odgovor je: Nikada nije prerano ili prekasno da počnete da koristite pozitivnu disciplinu jer se ona bazira na odnosima međuljudskog poštovanja, koji podrazumeva da poštujete svoje dete i ono poštuje vas. Ukoliko fokus stavimo samo na detetove potrebe ili na potrebe odraslih, onda će uzajamno poštovanje izostati.

Na kratko ćemo se osvrnuti na tri stila u vaspitanju koja možemo primetiti:

STROGO VASPITANJE podrazumeva:

• Red bez slobode
  • Nema izbora
  • "Uradi to zato što sam ti tako rekao/la"

1. korak
Majka pokušava da ubedi Dunju da jede jer joj potrebna topla čorbica. Međutim, Dunja odbija.

2. korak
Tata pokušava da napravi čorbu boljeg ukusa. Dodaje pavlaku. Dunja kaže: “Bljak. Ne volim tu čorbicu.”

3. korak
Majka pokušava da je nauči lekciji: "Znaš li koliko ima gladne dece. Puno njih jede iz kontejnera". Dunja odgovora: “Dobro, daj njima”.

4.korak
Majka je sada besna. Želi lekciju da je nauči, udari je po guzi i kaže da može biti slobodno gladna.

POPUSTLJIVO VASPITANJE podrazumeva:

• Sloboda bez reda
  • Neograničeni izbori
  • "Možeš da radiš sve što poželiš"

1. korak
Majka upita Marka: “Šta želiš za doručak, dušo?” Marko kaže da mu se jede kuvano jaje.

2. korak
Dok mama kuva jaja, Marko se predomislio i želi ipak palačinke, video je reklamu za krem i jede mu se.

3. korak
Majka trči u prodavnicu po brašno i krem.

POZITIVNA DISCIPLINA podrazumeva:

• Sloboda sa redom i granicama
  • Ograničeni izbori
  • "Možeš da biraš u granicama koje svima obezbeđuju poštovanje"

1. korak
Majka uključuje Ivana i Maju u obavljanje rutinskih poslova oko postavljanja stola.

2. korak
Majka daje ograničen izbor: “Da li za doručak želite prženice ili uštipke?” Odlučuju se za uštipke.

3. korak
Posle par zalogaja Ivan menja mišljenje i kaže: “Ne želim ovo da jedem”. Majka odgovara: “Dobro. Ne možemo sada opet da pravimo doručak. Ili završi uštipke ili slobodno ustanu i idi igraj se, pa ćeš jesti u vreme ručka. “

Kakav odnos sa decom želite?

Želite poslušno ili pak buntovno dete. Samo strogo. Vaša reč neka bude poslednja.

Želite razmaženo dete? Savet je ugoditi svakoj njegovoj želji. Kupite mu sve igračke na svetu, skuvajte 5 jela jer mu se baš i ne jedu prethodna 4”.

Ilii ipak vaš cilj da imate saradljivo, sposobno, samopouzdano dete?
Verujem da je većina na ovom cilju.
Želim da vas podržim jer je ovo najteži cilj, ali vredan svakog truda.
Kako doći do ovog cilja?
Strpljivo, sa poštovanjem, dosledno, postavljajući zdrave granice...

Pozitivna disciplina nije ponižavajuća ni za dete, ni za odrasle.

Prekomerna kontrola u većini slučajeva obuhvata kažnjavanje koje je ponižavajuće za decu. Deca koja doživljavaju mnogo kazni postaju ili buntovnici ili jako poslušna.

S druge strane, ako ste roditelj bez granica, deca postanu uglavnom razmažena.

1. Svrha pozitivne discipline je da se postignu pozitivni dugoročni rezultati, kao što su odgovornost i saradnja.

2. Pozitivna disciplina uči decu samodisciplini i odgovornosti. Zanimljivo je da se kontrolišući odrasli žale na neodgovornost deteta ne shvatajući da su, korišćenjem najpopularnijeg oblika prekomerne kontrole - sistema nagrađivanje i kažnjavanje, deca istrenirana da budu neodgovorna. Popustljivost ih uči i neodgovornosti jer se i roditelji i dete odriču odgovornosti.

3. Jedan od najznačajnijih pojmova za razumevanje pozitivne discipline je da deca voljno slede pravila koja su uspostavljena uz pomoć drugih.

Deca razvijaju zdravu sliku o sebi kada uče da budu korisni članovi porodice i društva.

Šta će vam doneti program pozitivno roditeljstvo?

• Smirenost u roditeljstvu
  • Odnos sa decom baziran na poverenju
  • Postavljati granice deci nežno i sa poštovanjem
  • Puno metoda koji su bazirani na pozitivnoj disciplini