Planiranje budžeta za obuku zaposlenih
23. avgust 2024.

Planiranje budžeta za obuku zaposlenih

Znamo da ulaganje u obuku zaposlenih utiče na produktivnost i rast kompanije, a pažljivo planiranje L&D budžeta je jedan od bitnih faktora da se ispune i strateški ciljevi.

Kako se to, najčešće, radi u svetu i kod nas?

▶ Procenat plate: izdvajanje određenog procenta od ukupnog godišnjeg budžeta za plate (od 1% do 5%, najčešće 3%)
▶ Po zaposlenom: određivanje posebnog iznosa za obuku svakog zaposlenog
▶ Ukupni trošak obuke po zaposlenom: određivanje budžeta za određenu obuku uz sve direktne i indirektne troškove
▶ Budžetiranje na onovu ciljeva: definisanje specifičnih ciljeva učenja i razvoja i formiranje budžeta za postizanje tih ciljeva
▶ Poređenje sa sličnim kompanijama u industriji: često je ovo polazno merilo za formiranje budžeta za kompanijsko učenje

Naravno, u praksi se kombinuju ove metode i sasvim je očekivano da je L&D budžet "živa stvar" i da je potrebno pratiti rezultate, učinak i revidirati ga po potrebi.

Dobro smo upoznati sa ovim izazovima i zato je naš tim podrška velikom broju L&D i HR menadžera u delu koji se odnosi na formiranje liste kompetenci, praćenju rezultata i evaluaciji - zajedno gradimo i negujemo kulturu učenja.

Tu smo, pišite nam na biznis@krojacevaskola.com ili nas pozovite na 069 200 20 83.